Ön offline van
Vissza Immunrendszer_banner_960x390px.jpg

Kerüld el az őszi megfázást! 10+1 tipp az egészséges immunrendszerért!

S : S : SOC :
S : SOC :
2. Igyál elég folyadékot! 

A megfelelő folyadékbevitel elősegíti az anyagcsereműködést, és a méreganyagok kiürülését a szervezetedből. Ezért igyál meg naponta legalább 1,5-2 liter folyadékot. Ez elsőre teljesíthetetlennek tűnik, de ha folyamosan magadnál tartasz egy kulacsot, nem fogsz elfeledkezni az ivásról. Hidratálásra legjobb módszer a szénsavmentes ásványvíz, tisztított csapvíz vagy ízesítés nélküli zöld tea. Az üdítőitalokat, ízesített teákat és gyümölcsleveket inkább kerüld, mert sok cukrot tartalmaznak.   

3. Szedj vitamint!

A vitaminok szedésénél vedd figyelembe a tested jelzéseit. Mindenesetre a C-vitamin szedésével nem nyúlsz mellé, de a D-vitamin is kulcsszerepet játszik védekezőképességed aktiválásában. D-vitamin napfény hatására termelődik a szervezetedben, de táplálkozással is pótolhatod, ha sok tengeri halat eszel. Gyakori probléma a magnéziumhiány, ami kimerültségben, izomgörcsökben és szívpanaszokban is megnyilvánulhat. A magnéziumot az idegi és agyi funkciók működésében létfontosságú B6-vitaminnal érdemes kombinálnod.  A bőr, a haj és a köröm egészségét támogatja a szelén, amit cinkkel és C-vitaminnal érdemes együtt szedned a kívánt hatás elérése érdekében. 

4. Mozogj! 

A helyes táplálkozás mellett legalább olyan fontos a testmozgás, különösen akkor, ha ülőmunkát végzel. A mozgásra óriási szüksége van a szervezetednek. A rendszeres, de nem túl megerőltető sport nemcsak kalóriát éget el, de számos előnyös élettani hatása van. Oldja a szorongást, javítja a hangulatot, fokozza a vérkeringést, erősíti a tüdőt, csökkenti a magas vérnyomást, és enyhíti a súlyos betegségek kialakulásának kockázatát. Nem kell élsportolónak lenned ahhoz, hogy segítsd a tested egészséges működését. Elegendő, ha napi fél óra tornát végzel otthon, esetleg jógázol, úszol, biciklizel vagy sétálsz a szabadban. 

5. Szaunázz!

Tanulmányok bizonyítják, milyen előnyös, ha legalább egy héten egyszer alaposan megizzadsz, hiszen az izzadás során a szervezet megszabadulhat a káros anyagoktól. A szaunázás során éppen ez történik, hiszen testhőmérsékleted megemelkedik, ez a természetes láz pedig lehetővé teszi, hogy szervezeted aktiválja védelmi rendszerét a betegségek ellen. A szaunázás emellett élénkíti a vérkeringést, enyhíti az izom- és ízületi fájdalmakat, megszépíti a bőröd, sőt az étvágyadat is csökkenti. A rendszeres szaunázásnak azonban nemcsak alakformáló hatása van, de hatékonyan csökkenti a stresszt, hiszen a forró szauna és az azt követő hideg vizes merülés során tested-lelked újjászületik. 

6. Ismerd meg a gyógynövényeket! 

A legtöbb ember, ha gyengének, betegnek érzi magát, egyből a gyógyszerekhez nyúl, pedig a túlzott gyógyszerfogyasztás hosszútávon számos mellékhatással járhat. Ezért érdemes megismerni a természetes gyógymódokat, hiszen a gyógynövényes orvoslás többezer éves múltra tekint vissza. Sőt, a Föld népességének kétharmada még ma is elsősorban gyógynövényeket használ a gyógyuláshoz. A gyógynövényeket fogyaszthatjuk tea formájában, de készíthetünk ülőfürdőt is belőlük. Elsődleges védelmi vonalunk a vírusok és baktériumok ellen az emésztőrendszerünk, melynek működését a borsmenta, a kakukkfű, az édeskömény és a cickafark segítségével erősíthetjük, de a kamilla, a bíbor kasvirág és a homoktövis rendszeres fogyasztása is számos betegség megelőzésére alkalmas. 

7. Kíméld a szervezeted!

Az egészséges életmód azt is jelenti, hogy nem viszel semmit túlzásba. A nagyobb mennyiségű zsíros, nehéz étel fogyasztása nemcsak megterheli a szervezetet, de gyengíti a kórokozókkal szembeni ellenálló képességet. Ugyanez a helyzet, ha sportolás során túlságos megerőlteted magad. Ha túl sok energiát használsz el, és nem pihened ki magad, az immunrendszer meggyengül és tárt kapukat nyit a betegségek felé. Érdemes tehát megőrizni a nyugalmadat, könnyű ételeket fogyasztani, és a jó minőségű alvás érdekében este hat után már nem enni semmit. Aki pedig korábban teljes mértékben ülő életmódot folytatott, napi 20 perc könnyű sétával kezdje a sportolást. 

8. Aludd ki magad! 

Érdemes odafigyelned az alvásod minőségére és mennyiségére. Ha nem alszod ki magad, nem adsz elegendő időt a szervezetednek a regenerálódásra. Az ideális alvási mennyiség felnőttek esetében legalább 7 óra, a tinédzserek esetében 8-10, a kisgyerekeknél pedig 12-14 óra. Könnyebben tudsz elaludni, ha lefekvés előtt egy órával már nem bámulod a TV-t, a számítógépedet vagy a mobiltelefonod képernyőjét, és ha minden este ugyanakkor bújsz ágyba. Érdemes odafigyelned arra is, hogy a hálószobában kellően hűvös és sötét legyen a pihentető alváshoz. 

9. Böjtölj!

Egészséged érdekében érdemes néhány havonta egy-egy böjtnapot beiktatni. Ez nem azt jelenti, hogy ezeken a napokon nem ehetsz semmit. Csak a szilárd táplálékról kell lemondanod, viszont bőségesen fogyaszthatsz zöldséglevelet és gyógyteákat. Egyes vélemények szerint a böjt olyan a test számára, mint amikor újraindítjuk a számítógépet: normalizálódik a cukor, a koleszterinszint, a vérnyomás, sőt enyhül az inzulinrezisztencia. A bél megszabadul a salakanyagoktól, a bélflóra helyreáll, a szervezet raktárai pedig mobilizálódnak. Emellett a közérzeted is jelentősen javul, sokkal frissebbnek, könnyebbnek érezheted magad. 

10. Kerüld a stresszt! 

A rossz munkahelyi légkör, a családi konfliktusok, az anyagi bizonytalanság és a túlpörgetett életmód mind-mind állandó stresszben tartja és hamar elhasználja a szervezetet, ezért érdemes ránézni az életedre és átgondolni, milyen területen lenne szükséged változásra. Ha a körülményeidet nem tudod megváltoztatni, változtasd meg a körülményekre adott reakcióidat. Érdemes elsajátítanod néhány stresszoldó módszert. A rendszeres jóga és meditáció például kiválóan segít testi-lelki egészséged megőrzésében. De sokat tehetsz immunrendszered erősítéséért azzal is, ha nyugodtabb, lassabb életmódot folytatsz, és tudatosan fejleszted magadban az önelfogadás és a derűlátás képességét. 

+1: Tölts minél több időt a természetben!

 Kevés dolog van, ami annyira jót tesz neked, mint a természetben töltött idő, ezért amikor csak teheted, menj ki a szabadba! A napfény ugyanis feltölti a szervezetedet a működéséhez szükséges D vitaminnal, a természetjárás pedig csökkenti a stresszszintet, javítja a koncentrációt, a hangulatot, enyhíti a szorongást, és segít a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek elleni harcban.